Tag Archive for: Segítőink

“Ilyenkor azt érzem, vissza tudtunk hozni valamit abból, amit a koraszülés elvett”

Az anyatejes táplálás és szoptatás állandó kérdéskör anyák és nagymamák között. Orvosok és nővérek közt pedig azért is kiemelten fontos téma, mert a koraszülött-ellátásban életeket menthet az, ami a természet által adatott. Ma Magyarországon minden tizedik baba a 37. gesztációs hét előtt születik, így a koraszülés népbetegségnek számít. Szerencsére az utóbbi időben sokat emlegetett magyar egészségügyben léteznek olyan szakemberek, akik munkájukban nemcsak feladatokat, hanem hivatást is látnak. A női test csodálatos működéséről és a vidéki kórházak küzdelmeiről a szoptatás világnapja alkalmából Afonyiné Kaló Tündével, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház Koraszülött–Újszülött-patológiai Osztályának főnővérével és laktációs szaktanácsadójával beszélgettünk. Rohr Linda interjúja.

A cikk folytatása a WMN oldalán olvasható.
-> Olvasd el a teljes cikket. <-

Mit csinál a laktációs szaktanácsadó?

Tíz éve még szinte senki nem tudta, hogy léteznek olyan szakemberek, akik kifejezetten a szoptatás támogatásával foglalkoznak. Ma már Semmelweis Egyetemen szerezhetik meg a nemzetközi laktációs szaktanácsadói (IBCLC – International Board Certified Lactation Consultant) vizsgához szükséges tudást, akik erre a pályára kívánkoznak. A vizsgára engedés feltétele több száz óra gyakorlat és egészségügyi előképzettség.

A nagymamám kinevetne

Sokszor hallom, hogy régen mindenki tudott szoptatni, nem kellett senkinek tanácsadó. Ez igaz is, meg nem is. Régen a szoptatás – néhány kivétellel – nem volt választható. A kisbaba élete függött attól, hogy szoptatják-e vagy sem, ha az anyának nem sikerült, a többi nőre volt utalva, ez volt az egyetlen biztosíték a baba életben maradására.
-> Olvasd el a teljes cikket. <-

„A kenguruzó babák nyugodtabbak, egészségesebbek és jobban fejlődnek” – beszélgetés dr. Schill Beáta neonatológussal

Létezik egy módszer, amelyet a természet adott. Létezik egy orvos, akinek nem is életcélja, hanem inkább az élete, hogy minél több koraszülöttnek legyen esélye az egészséges életre. Egy tudományosan igazolt módszerről van szó, amelyet egyre több magyarországi koraszülött intenzív osztályon is használnak. De még mindig nem mindenütt. Dr. Schill Beáta, tavaly Aranyanyu-díat is nyert a munkájával, bátor nő, az elvei mellett kiálló ember, aki oroszlánként harcol azért, hogy a keze alatt cseperedő babák a lehető legjobb ellátásban részesüljenek. Jelenléte nyugalmat sugároz, hitet ad, és lássuk be, ez nem könnyű feladat a mai magyar egészségügyben. Rohr Linda beszélgetett vele a kenguruzás világnapja és a „kenguruverseny” alkalmából.
-> Olvasd el a teljes cikket. <-

60 éves a La Leche Liga!

A világ legnagyobb, nemzetközi szoptatást támogató szervezete egész éven át tartó rendezvény sorozattal ünnepli 60. születésnapját. A hazai szervezet, a La Leche Liga Magyarország Egyesület, jubileumi konferencia keretében emlékezik meg a jeles eseményről.

A konferencia időpontja: 2017. április 8. szombat 10-17 óra
helyszíne: Kesztyűgyár Közösségi Ház (1084 Budapest, Mátyás tér 15.)

A konferencia programja:

Regisztrálni az ezen az oldalon található űrlapon lehet.

A La Leche Liga nemzetközi, nonprofit szervezet, amely azzal a céllal jött létre, hogy támogatást, bátorítást, információt és felvilágosítást nyújtson a szoptatni kívánó anyáknak.
-> Olvasd el a teljes cikket. <-

Anyák egymás közt

A fiatal nőket az anyává válás útján mindig is a többi tapasztalt asszony kísérte. Megosztották velük tapasztalataikat, megtanították őket azokra a tevékenységekre, amelyeket a babák körül végezni szokás, mindezt úgy, hogy a kislányok már gyerekkoruktól kezdve részesei lehettek a család életének. Így élményt is szerezhettek, ami által természetessé, élővé vált a tudás, és így aztán mindenki tudta, mit kell tennie egy síró kisbabával.

Ezzel szemben modern, városias kultúránkban, ahol a családok egymástól távol élnek, a szülés és az első napok a kórház falai között zajlanak, majd a szoptatás támogatása és a gyermek egészségéről való gondoskodás a családtól az egészségügyi ellátóhoz került, sokszor hiába keressük a tapasztalattal átszőtt tudást.
-> Olvasd el a teljes cikket. <-

Megemlékezés Mary White-ról, a La Leche Liga International társalapítójáról

Mary White tizenegy gyermek édesanyja, egy elfoglalt szülészorvos, Dr. Gregory White (†2003) felesége és egyházának elkötelezett tagja volt. A mindezekkel járó nagy felelősség mellett Mary látta a szoptató nők támogatásra való igényét is, és csatlakozott barátnőjéhez, Marian Tompsonhoz és annak öt társához, hogy megalapítsák a La Leche Ligát. Kiterjedt családjának gondozása mellett – ma már hatvanegy unokája és száznyolc dédunokája is van – bepillantást adott az anyaság és a szoptatás világába, ezzel bátorítva az anyákat a világ minden táján.

Mary 1923. április 3-án született az Illinois állambeli Oak Parkban Edward M. Kerwin és Marie LeTourneux Kerwin házasságába, és 2016. június 2-án távozott a földi életből.
-> Olvasd el a teljes cikket. <-

Első ízben kapott állami elismerést szoptatási tanácsadó

2015. szeptember 14-én Martinovichné Debulay Bianca Lukács Móric-díjat vehetett át az Emberi Erőforrások Minisztériumának Tükörtermében. A kitüntetést Bianca a La Leche Liga Magyarország Egyesület elnökeként a szoptatás támogatás területén végzett, kiemelkedő, önkéntes munkájának elismeréseként kapta.

Bianca és az általa 20 évig vezetett egyesület úttörő munkát végzett Magyarországon a szoptatási kultúra helyreállításában. A családok támogatásán túl elsőként szervezett továbbképzéseket egészségügyi dolgozóknak a korszerű szoptatási ismeretek, a témában született új tudományos eredmények átadására. Szerepe volt a hazai Bababarát Kórház Kezdeményezés megalapozásában, és a laktáció területén tevékenykedő szakemberek összefogására létrejött „Szoptatásért” Magyar Egyesület megalakulásában is. Amint azt a díjat átadó Soltész Miklós, egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár hangsúlyozta, az elismerés nemcsak Biancának, hanem a La Leche Liga Magyarország Egyesületnek is szól.
-> Olvasd el a teljes cikket. <-

Négy hasznos babás kiadvány, amit ingyen letölthetsz

Amikor az első gyereked születik, talán azzal a legnehezebb megbirkózni, hogy mindenki ellát tanácsokkal – csak éppen homlokegyenest ellenkezőekkel. Nagyon elbizonytalanító, hogy esetleg fogalmad sincs, kinek higgyél! Anyukádnak, aki téged és két testvéredet is felnevelte? Vagy anyósodnak, akinek négy gyereke van, köztük a párod? Vagy a barátnődnek, akinek már kettő van? Vagy az idős gyerekorvosnak, aki már sok gyereket látott, gyógyított? Vagy a védőnőnek, akinek meg ez a szakterülete?
Vagy egyszerűen kérdezd meg egy facebook csoportban, aztán szűrd le a hetvenhét válaszból, melyik lehet a jó?

Annyi bizonyos, hogy évtizedekkel ezelőtt lényegesen egyszerűbb volt a helyzet, akkor egyfélét írt és mondott mindenki, legalábbis nagyjából.
-> Olvasd el a teljes cikket. <-

Márpedig a szoptatást abba kell hagyni!

Néhány napja felhívott egy édesanya, hogy elmesélje korántsem kellemes élményeit. Betegsége miatt járt orvosnál, felülvizsgálaton. Már nem első gyermekét szoptatja, évek óta tájékozódik, olvas, ha kell, szakszerű segítséget kér szoptatási tanácsadótól. Ennek is köszönhetően az orvos tanácsa nem tudta elbizonytalanítani, mégis felzaklatta, így érzéseit, felháborodását megosztotta velem.

Arra a kérésemre, hogy osszátok meg velem hasonló tapasztalataitokat, amikor valamilyen szakorvosi vizsgálaton a szoptatás felfüggesztését tanácsolták, több levelet is kaptam. Természetesen nekem is van erről élményem anyaként, illetve az elmúlt években szakemberként is kérték ki édesanyák a véleményemet, így kialakult erről egy képem. Ezt a képet erősítették, árnyalták még tovább a levelek. Mivel nem minden anya áll erősen, szakértő támogatókkal felvértezve, és magabiztosan egy ilyen helyzetben, úgy gondolom, hasznos lehet, ha összefoglalom, mire is lehet számítani.
-> Olvasd el a teljes cikket. <-

Feladni kár – Szoptatási nehézségek kezelése

Mit tehet ma egy nő, ha nem tudja szoptatni a gyermekét? Betegség-e a laktációs zavar? Gyógyszernek vagy méregnek számít a tápszer? Kik a szoptatási szaktanácsadók, és mi a munkájuk?

Voltaképp mindenkinek sikerül. De ha valakinek netán mégsem, akkor próbálkoznia kell tovább, hogy rendbe jöjjön minden. Ha pedig – ám erre ne is gondoljunk – nem tud rendbe jönni minden, nyugodtan felírható a tápszer, hiszen ma már nagyszerű termékeket lehet kapni mindenhol. Ezzel a három állítással lehet felrajzolni azt a mintát, ami a szoptatással kapcsolatos szemléletet jelenleg világszerte, így hazánkban is a legszélesebb körben meghatározza. Első pillantásra logikus és zárt, vagyis megnyugtató rendszerről van szó, ha azonban megkapargatjuk, hamar kiderül, hogy egyik állítás sem stimmel igazán.
-> Olvasd el a teljes cikket. <-